Gökhan Talay-MARA life Röportaj

Gökhan Talay-MARA life Röportaj

28.09.2017

O sıra dışı, cool ve yakışıklı bir tasarımcı. O bir İzmirli. O kadınların Ömer İplikçi’si.

Birbirinden sıradışı ayakkabı tasarımlarıyla adından en çok söz ettiren kişi.

Gizemli, göz önünde olmaktan hoşlanmayan bu nedenle de kadınların deli gibi merak ettiği kişi, Gökhan Talay… Gökhan Talay markasının kurucusu ve baş tasarımcısı.

Selen İ. Tasarımlarını kimler için yapıyorsun?

Gökhan T. Biz duruşu olan, güçlü, sıra dışı tarzları kullanmaktan çekinmeyen, stil sahibi kadınlar için tasarımlar yapıyoruz. Tek bir jean ve t-shirtle bambaşka bir tarz yakalayabileceklerini göstermek istiyoruz.

Selen İ. Modasını kendi yaratabilen insanlar için?

Gökhan T. Evet, kesinlikle... Mesela; ışıltılı bir elbisenin altına Gökhan Talay Sneaker’ını geçirecek kadar öz güvenli kadınlar yaratmak istiyoruz. Doğal güzelliklerini ve ışıltılarını bir sürü gereksiz kıyafet ve aksesuarla kapatmayan, asıl vurguyu ayakkabısıyla yapan kadınlar için tasarlıyorum.

Selen İ. Peki bu ayakkabıları kimler giysin istersin?

Gökhan T. Ayakkabılarımızı kim giysin isterim?… Tasarım yaparken ilk sorduğum soru bu kendime. Cesur kadınlar giysin isterim. Ayakları üstünde duran. Hayata meydan okuyan. Yaptığı ne ise onu aşkla yapan kadınlar. Güçlü kadınlar... Her şeyi takıp takıştıran değil, sade “less is more” tarzını benimsemiş, ayakkabısıyla tarzını tamamlayan kadınlar giysin isterim.

Selen İ. Oldukça sakin ve gizemli bir karaktere sahipsin, burcuuunn…?

Gökhan T. Kova burcuyum. Değişimi, macerayı ve yeniliği severim. İlgimi çeken çok şey var. Bu yüzden zihnim sürekli hareket halinde. Sanırım burcumun temel özelliklerini taşıyorum.

Selen İ. Kova burçları çok detaycı olur…

Gökhan T. Evet, her anlamda mükemmeliyetçiyim ve zor beğeniyorum. Bu, mesleğime de fazlasıyla yansıyor.

Selen İ. Gökhan Talay’ın kişisel bir sloganı var mı?

Burcumun sloganı; “Bağımsızlık” asla çiğneyemeyeceğim ve yok sayamayacağım kuralımdır.

Ve Kuşi sohbete katılır…

Selen İ. Kedinle olan ilişkine hayran oldum, senin kollarında gayet rahat görünüyor…

Gökhan T. Kuşi’ye olan düşkünlüğüm de işte bahsettiğim gibi karakterimden kaynaklanıyor. Çok özgür bir karakter ve sınırları var.(gülüyor…) Herkes benzediğini severmiş derler ya… Çok iyi anlaşıyoruz.

Selen İ. Bize markanın başlangıcından bahseder misin?

Gökhan T. Üniversitede aldığım moda eğitiminde ayakkabı tasarımı konusunda branşlaştım. Eğitim sonrasında uzun bir süre işin mutfağında geliştirdim kendimi. Sonrasında kişiye özel ve günün trendleriyle paralel giden bay ve bayan ayakkabı üretimine başladım.

Selen İ. Markanın estetiğini nasıl tanımlarsın?

Gökhan T. Özgün, detaylı ve zarif!

Selen İ. Peki seni lüx ayakkabı tasarımcısı yapan şey neydi?

Gökhan T. Sanırım kaliteden ödün vermeden, sabırla çalışmak; yenilenmek.

Selen İ. Bir tasarımcı olarak en büyük mücadelen ne oldu?

Gökhan T. İstikrarlı olmak, yenilenmek, deneyimlemek ve piyasa şartları. Mücadele hiç bitmez ki!

Selen İ. Bu deneyimlerini de paylaşıyorsun… Ekonomi Üniversitesi’yle nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Gökhan T. Evet… İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programını başlattık. Orada öğrencilerimize Ayakkabı Üretim Teknolojisi dersini veriyorum. İzmir ayakkabı üretiminde önemli bir merkez. Öğrencilerimizle sektörümüzü ileriye taşıma ve tasarımda farklılıklar yaratmayı hedefliyoruz. Ayakkabı sektöründe kentimizin ve ülkemizin kalite ve tasarım yönüyle dünyayla yarışmasını amaçlıyoruz. Bu anlamda akademik eğitim veriyoruz.

Selen İ. Tasarladığın tüm ayakkabılar arasından sana en çok mutluluk veren hangisiydi?

Gökhan T. Sanırım hepsinde aynı heyecanı duydum. Ancak çizimden üretime kadar benim elimden çıkan ilk ayakkabımı çok sevdim…

Selen İ. Çizimden üretime giden aşama nasıl oluyor? Kişiye özel ayakkabı tasarımı nasıl yapılıyor?

Gökhan T. Ayak ölçüleri çizilerek özel kalıp çıkarttığımız kişiye özel tasarımlarımızla, rahatlığı ve tabii ki şıklığı ön planda tutuyoruz. Çok geniş model, renk ve malzeme koleksiyonumuz var. Kullanılacak kıyafete göre model öneriyoruz, bir terzi gibi incelikli ve tamamen el yapımı olarak hazırlıyoruz.

Selen İ. Müşterilerinden gelen talepler nasıl?

Gökhan T. Tüm bay ve bayan müşterilerimizin talebi; özgünlük, rahatlık ve şıklık. Ve biz de bunu sağlamış olabilmenin gururunu yaşıyoruz.

Selen İ. Çok ciddi bir tasarım titizliğin var… Sana ilham veren şeyler neler?

Gökhan T. Sokak modasını seviyorum. New York ve Milano sokaklarındaki modadan çok ilham alıyorum. Bir de #fashion #week’ leri kaçırmamaya özen gösteriyorum.

Selen İ. Yurtdışına çok çıkıyorsun değil mi? En sevdiğin şehirler hangileri?

Gökhan T. Evet, Amsterdam, Milano ve New York’a doyamam…

Selen İ. Şu anda seni en çok heyecanlandıran şey nedir?

Gökhan T. Yoğun şekilde yurtdışına açılma projemiz üzerinde çalışıyoruz. Kalitesiyle rağbet göreceğini umduğumuz koleksiyonumuzun pazar çalışmaları beni çok heyecanlandırıyor.

Selen İ. Öyle mi? Hangi şehirde olmayı planlıyorsun?

Gökhan T. Londra ve Amsterdam ruh olarak bana çok yakın. O coğrafyalar için hazırlayacağım bir koleksiyon fikrim var.

Selen İ. Tasarım dışındaki en büyük ilgi alanın ne? En çok neye vakit ayırıyorsun?

Gökhan T. Günlük planlamamın önceliği spor yapmak... Düzenli boks ve kickboks yapıyorum. Hafta sonlarımın hobisi de motor kullanmak...

Selen İ. Peki Gökhan Talay’ın stili nasıl, en çok hangi rengi sever ve ne giyer?

Gökhan T. Günlük giysilerimde basic parçalar kullanmayı seviyorum. Vazgeçilmez renklerim, gri-füme, siyah ve vizon. Aksesuar olarak da gözlüklere önem veriyorum ve ayakkabılarıma… Seçimim genellikle kendi koleksiyonumdan oluyor.

Selen İ. Bu yılın modasıyla ilgili bir yorumla bitirelim röportajı, ne dersin? Mesela merak ettiğim; bu yılın ayakkabı modasında öne çıkan parçalar neler olacak?

Gökhan T. 2017 ayakkabı trendlerinde 70’li, 80’li ve 90’lı yılların esintisi var. Sivri burunlu ayakkabılara çok rastlayacağız. Bunun yanı sıra platformlar, yüksek ve kısa kalın topuklu modeller revaçta olacak. Aksesuar olarak kayış ve toka kullandığımız modeller koleksiyonumuzda yer aldı.

 

 

Yaman